Ölüm Ocağının Türk Ortaklarına Ulaştık: “Operasyonel Sorumluluğumuz Yok”

Erzincan’da yaşanan maden faciasının ardından Kanada-ABD ortaklığındaki Anagold Madenciliğin Türk ortağı Çalık Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ı aradık. Çalık’ın telefonunan holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Başdanışmanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Akil açtı. Akil yaşanan facia nedeniyle toplantıda olduklarını Ahmet Çalık’ın telefonunu bu nedenle kendisinin açtığını söyledi.

Ahmet Çalık’a sormayı planladığımız soruların bazılarını Hakkı Akil’e yönelttik.

“9 işçi göçük altında sizde Anagold Madenciliğin ortaklarındansınız. Neler söylemek istersiniz?” diye sorduk. Hükümet yetkililerinin gerekeni yaptığını aktaran Akil, “Bu madende bizim operasyonel bir sorumluluğumuz yok. Sadece finanansal yatırımcıyız. Şöyle düşünün X bankasından bir hisse alıyorsunuz. Bankada yaşanan herhangi bir şey sizi ilgilendirmez. Finansal olarak ortağız o kadar” diye yanıt verdi.

“Anagold Madencilik Kanada, Amerika gibi ülkelerde Avrupa’da maden çıkarma faaliyetinde bulunamazken Afrika’yı ve ülkemizi tercih ediyor? Kamuoyunda da bu duruma büyük tepki var” şeklindeki sorumuza ise Akil, “Olur mu öyle şey neden yapamasınlar. Dünyanın her yerinde madenleri var, yapıyorlar. Ayrıca siyanür bu madenleri çıkarmanın tek yolu var” dedi.

Kritik soru yanıtsız kaldı

“Hakkı Bey, sizler vatansever insanlar olduğunuzu belirtiyorsunuz. 1 gr altın için 50 ton vatan toprağını mahfediyorlar. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorumuza ise Akil, “Söylediğim gibi hükümet yetkililerimiz gereken açıklamaları yapıyor” diyerek yanıt verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir