Sonunda yarışma cesareti gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesi Cumhur İttifakı’nın genişlemesine ilişkin, “Önce vatanım ve milletim diyen herkesle iş birliği yapmanın, ortak bir zeminde buluşmanın yollarını arayacağız” dedi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili de ilk kez yorum yapan Erdoğan, “Sonunda Bay Bay Kemal birilerini öne sürmek, birilerinin arkasına saklanmak yerine karşımıza çıkacak, bizimle er meydanında yarışacak cesareti gösterdi” diye konuştu.

Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda özetle şunları söyledi:

SONUNA KADAR HAKLILAR: Türkiye 6 Şubat sabahına son bir asrın en büyük felaketiyle uyandı… Türkiye bu depremde, dünyada bugüne kadar görülen en büyük arama kurtarma ekibini bir araya getirmiştir. Çalışmaların bu kadar kısa sürede tamamlanabilmesini de buna borçluyuz. Buna rağmen, yıkıntılar altında kalan vatandaşlarımız ve onların yakınları serzenişlerinde sonuna kadar haklıdır. Hepsinin de acılarını yürekten paylaşıyor, kollarımızı ve kalbimizi sonuna kadar kendilerine açıyoruz.

MAHCUP OLMAYACAĞIZ: Bize düşen gönülleri teskin etmek, acıları paylaşmak, yaraları sarmak, evler başta olmak üzere maddi kayıpların telafisini yapmaktır… Milletimizin metaneti, alicenaplığı, sağduyusu, bize olan muhabbeti ve güveni karşısında diyecek söz bulamıyoruz. İnşallah bu sevginin hakkını verecek, insanlarımıza mahcup olmayacağız.

HASAR TESPİTİ: Milletimize depremde yıkılan şehirlerimizi 1 yıl içinde yeniden ayağa kaldırma sözümüz var. Hasar tespit çalışmalarında sona gelinmek üzeredir… Bir an önce şehirlerimizi sağlam, güvenlikli, dayanıklı binalarla dönüştürmezsek, hep beraber o yıkıntıların altında kalabiliriz.

DEPREM TURİSTLERİ: Biz kendimizi asla hiçbir sorumluluk üstlenmeden, ortada dolaşıp sadece konuşan, sadece ezberlerini, yalanlarını, kinlerini tekrarlayan deprem turistleriyle kıyaslayamayız… Biz deprem bölgesine sadece insanlarımızla dertleşmeye, çalışmaları yerinde takibe, gereken talimatları vermeye gideriz. Bundan sonra da depremde zarar göre il ve ilçeleri ziyaret edecek, atılan her adımı, yapılan her işi bizzat yerinde görecek, depremzedelerimizle kucaklaşmayı sürdüreceğiz.

MİLLET CEVABI VERİR: Bunların her işi aynı. Bir yıl önce 6 parti bir araya gelip güya seçim ittifakı kurdular… Cumhurbaşkanı adayı dediğiniz kişi yürütmeyi temsil edecek, millete karşı söyleyeceği sözü olan kişidir. Soruyorum, kaç yardımcın olacak? Ne diyor, 1’den bin 500’e kadar başkan yardımcısı atanabilirmiş… Neden? 6’lı masanın etrafında toplananlara bir şeyler dağıtılacak. Bu dağıtımı yapabilmek için de yeterli sayıda başkan yardımcısı olması lazım.

GEREKEN KOLTUĞU VERECEĞİZ: Ne dediler? ‘Adayımız hazır ama yıpranmasın diye açıklamıyoruz’. Şimdi yardımcıları da yine yıpranmasın diye açıklamıyorlar… Birileri önce masadan kalktı, sonra her nasılsa tekrar oturdu veya oturtuldu. Bu kavgada söylenen sözlerin, ortaya atılan ithamların, edilen hakaretlerin, yapılan tehditlerin çetelesini tutanlar herhalde epey kalın bir dosya sahibi olmuşlardır. Nedeni ve nasılı bizi ilgilendirmeyen bu rezil kavganın ardından CHP’nin iki büyükşehir belediye başkanını da işin içine katarak zar zor adaylarını ilan ettiler. Bu uzun ve meşakkatli sürecin sonunda maşallah gerçekten erkenden açıklansa pek bir yıpranacak, pek bir örselenecek sona saklanması sayesinde tüm bunlardan kurtulacak bir isim çıktı. Aylardır Cumhurbaşkanı adayı olduğunu bizzat izhar eden, medyada yazdıran CHP Genel Başkanı. Sonunda Bay Bay Kemal birilerini öne sürmek, birilerinin arkasına saklanmak yerine karşımıza çıkacak, bizimle er meydanında yarışacak cesareti gösterdi. İnşallah 14 Mayıs’a kadar 6’lı koalisyonun adayıyla demokratik bir şekilde yarışacak, ondan sonra da kendisine gereken koltuğu vereceğiz.

‘Önce vatan ve millet diyen herkesle buluşma yollarını arayacağız’

Cumhur İttifakı’nın her bir mensubundan, AK Parti’deki tüm dava arkadaşlarımdan, bizimle yol yürüyen tüm kardeşlerimden 14 Mayıs’a kadar gece-gündüz çalışmalarını bekliyorum… 14 Mayıs’a üstat Necip Fazıl’ın o veciz ifadesiyle, pekleşerek, yani safları sıkılaştırarak, birbirimize kenetlenerek, kalbimizde her bir insanımıza yer açarak hazırlanacağız. Önce vatanım ve milletim diyen herkesle iş birliği yapmanın yollarını arayacağız. Şayet biz samimiyetle çalışırsak vatandaşımıza layıkıyla hizmet edersek Allah’ın izniyle istikametimiz de istikbalimiz de aydınlıktır.

Erdoğan’ın adaylığı imzaya açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday gösterilmesine ilişkin dilekçe dün AK Parti grubunda imzaya açıldı. AK Parti bugün 12.00’de gerçekleştirilecek kapalı grup toplantısında alınacak “grup kararı”yla Erdoğan’ı 2023 seçimleri için cumhurbaşkanı adayı olarak gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir