Suna’nın Kızları ve Skechers Türkiye’den anlamlı işbirliği

Kız çocukların eşit imkanlarla hayata katılmasını destekleyen Skechers Türkiye, kız çocukların sokakta yürürken kendini güvende hissetmesi için Güvenli Adımlar projesini hayata geçirdi. Suna’nın Kızları ve Şehir Dedektifi iş birliği ile hayata geçirilen projenin ana hedefi kız çocukların sokakta yürürken adımlarını güvenle atabilmesi için ihtiyaçlarını ortaya çıkarmak.

İstanbul Galata Üniversitesi’nde gerçekleşen ilk atölyede 10 – 14 yaş grubundan oluşan 17 kız çocuk ile iki gün boyunca dört atölyeye katılarak gözlemledikleri ihtiyaçları ortaya çıkardı. Şehir Dedektifi liderliğinde gerçekleşen bu atölyelerde çocuklar; Pera Palas Oteli, Galatasaray Lisesi, Hazzopulo Pasajı ve Galata Kulesi gibi ikonik yapılar da dahil olmak üzere Beyoğlu – Galata bölgesini adım adım keşfetti ve bölgenin kız çocuk gözüyle onlarda yarattığı duygu ve ihtiyaçları maketlere dönüştürdü. Projenin ikinci ayağı Şanlıurfa’da gerçekleştirilecek.

ŞARTLARA KIZ ÇOCUKLARININ GÖZÜYLE BAKMAK

Kız çocuklarının potansiyellerine gerçekleştirmeleri için her alanda desteklenmesi gerektiğine inanan Olka Grup CEO’su Yasin Kavşak, “Olka Grup olarak Türkiye’de bulunan iki fabrikamız ve 68’den fazla mağazamızla binlerce kişiye istihdam sağlıyoruz. Toplumla bu kadar iç içe bir marka olarak değer yaratmaya odaklanıyoruz. Kız çocukları bizim için çok ayrı bir öneme sahip, onların her alanda desteklenmesi ve önlerinin açılması gerektiğine inanıyoruz. Şehrin koşturmacası, her birimiz için farklı zorluklarla dolu. Ancak bu şartlara bir kız çocuğunun gözünden bakmak ve onların bakış açısını anlamak, yaşamı daha duyarlı ve çeşitlilik odaklı bir şekilde değerlendirmemize yardımcı olabilir. Projemizle; kız çocuklarımızın yaşadıkları çevreyle ilişkilerinin güçlenmesini, daha yaşanabilir kentlerin oluşması için kendi fikir ve önerilerini güvenli bir ortamda ifade edebilmelerini sağlamayı, toplumda farkındalık yaratmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Suna’nın Kızları Genel Koordinatörü Burcu Gündüz Maşalacı da, kız çocukları için güvenli kentlerin yaratılmasının önemine dikkat çekerek, mahallelerden başlayarak kentlerin tüm çocuklar için daha güvenlik ve destekleyici bir hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Şehir Dedektifi’nin Kurucusu, şehir plancısı Gizem Kıygı da projenin önemine dikkat çekti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir