Tarihinin en büyük zararını yaşadı… Intel 2023 yılı ilk çeyreklik raporunu açıkladı!

Teknoloji devi Intel Perşembe günü tarihindeki en kötü çeyrek dönem zararını açıkladı. 2023’ün ilk çeyrek bilançosunun açıklanmasından sonra, yaşanan bu düşüşe rağmen İntel CEO’su bu durumu olumlu olarak değerlendirdi.

Intel’in CEO’su Pat Gelsinger bir basın açıklamasında “Dönüşümümüzde istikrarlı bir ilerlemeyi temsil eden sağlam ilk çeyrek sonuçları elde ettik” dedi.

GEÇEN YILA KIYASLA BÜYÜK DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

Şirketin resmi gelirleri 2022’nin ilk çeyreğine kıyasla %36’lık bir düşüşle 11,7 milyar dolara geriledi. Yonga üreticisi geçen yılın ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar gelir elde etmişti.

Hazırlanan rapora göre, İntel geçen yılın ilk (Ocak-Mart) çeyreğindeki 8,1 milyar dolarlık kârdan düşüşle 2,8 milyar dolar zarar kaydettiği belirtildi.

Gelirdeki düşüşler, makroekonomik olumsuzluklardan zarar gören PC ve sunucu çiplerine olan talepteki düşüşten kaynaklandığı belirtildi. Talep ortamının genel olarak zorlu olması ve envanter seviyelerinin birikmesi, çiplere olan talebi azalttığı söyleniyor.

Konuyla ilgili açıklamalara devam eden Gelsinger, kurumsal ve bulut sunucu yongaları için kötü bir çeyrek olduğunu ve bu yılın ilk yarısında da durumun böyle devam edeceğini söyledi.

YENİ YONGA SETLERİNİ PİYASAYA SÜRMESİ BEKLENİYOR

Intel, Emerald Rapids kod adlı 5. Nesil Xeon yongasını bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürmeyi planlıyor.

Yonga üreticisi ayrıca yapay zeka yongalarını geniş çapta kullanıma sunmaya çalışıyor. Gaudi2 çipi şu anda sevk edildiği belirtilirken, Gelsinger, Gaudi3 AI çipinin ilk çeyrekte piyasaya sürüldüğünü belirterek yeni çipler için ilk sinyalini verdi.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir