Whatsapp’ın Uyurken Sesini Kaydettiğini Fark Eden Kullanıcının Paylaşımı Viral Oldu!

Twitter’da @foaddabiri adlı bir kullanıcı, uyuduğu sırada Whatsapp’ın sesini kaydettiğini iddia etti ve bunu gösteren paylaşımı viral oldu. Detaylar ?

Hemen hemen hepimiz telefonlarımızın dinlenebileceğini düşünüyor, sosyal medya hesaplarımızın “uçtan uca” korunduğuna gözü kapalı güvenmiyoruz.

Kısacası siber güvenlik meselesiyle bir sıkıntısı var hepimizin. Yani, gerçekten her şeyimiz koruma altında mı, yoksa farkında olmadan bir şeylere fazlasıyla güvenip öyle kaptırıp gidiyor muyuz?

Twitter’da @foaddabiri adlu bir kullanıcı, tam da bu kafamızdaki deli sorulara tuz biber olacak nitelikte bir paylaşımda bulundu.

@foaddabiri, Whatsapp’in mikrofonunu arka planda saatlerdir çalıştırdığını gösteren bir fotoğraf paylaştı ve,

‘WhatsApp hem uyuduğum saatlerde hem de 6’da uyandığım saatten beri arka planda mikrofonumu kullanıyor (bu arada bu gördüğünüz mikrofonun çalıştığını gösteren saatlerin yalnızca bir kısmı!) Neler oluyor?’ notunu düştü.

1. Kendisinin bu paylaşımı üzerine yüzlerce kullanıcı konuya dair yorum yaptı. Biz de sizin için derleyelim dedik! Öncelikle Elon Musk da konuya dahil olarak, “Bu garip” yorumunda bulundu.

2. “Facebook ürünlerinden herhangi birini kullanıyorsanız, güvenlik mümkün değildir. Signal’e veya başka bir şeye geçin”

3. “Endişelenecek birşey yok. Zuck senin uykunda sevimli sesler çıkardığını düşünüyor”

4. “Ben uzun zaman önce kurtuldum. Beni korkutan şeyler yapıyordu. Toptan uygulamayı silin”

5. “Aynısını ben de fark ettim. Ayı zamanda insanlarla yaptığım konuşmalarla alakalı reklamların önüme çıktığını da fark ettim…”

6. “Aslında mantığı çok basit. Eğer bir hizmet için para ödemiyorsanız, sattığı ürün siz olursunuz”

7. “Bunu fark etmemeniz gerekiyordu”

8. “Whatsapp, açıkla”

9. “En yakın arkadaşımın telefonu kendi kendine açıldı, fotoğraf çekti sonra kendini kendini tekrar kapadı. Arkadaşım kameranın flaşına uyandı”

10. “Kelimenin tam anlamıyla tüm uygulamaları bırakıp eski güzel günlere döneceğiz….”

11. “Dinliyorlar! Tek söyleyeceğim şey bu!”

12. “Bu, kullanıcıların izlendiği anlamına gelir ?”

13. “Aynısı. Az önce android telefonumdaki gizlilik izinleri bölümünü kontrol ettim ve gördüklerimden hiç memnun kalmadım”

14. “Android’e ve Google’a ve/veya Facebook’a ait hiçbir şeye asla güvenilemez”

15. Herkes gizlilik ayarlarının kontrol edilmesini önerirken, bir kullanıcı da Android telefonlarda bunun nasıl önlenebileceğini anlattı: “Ayarlar – Güvenlik ve Gizlilik – Gizlilik – Gizlilik İzinleri”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir